Czwartek 17 października był dla uczniów klas pierwszych, drugich i trzeciej dniem pełnym wrażeń. Związane to było z wyjazdem do teatru DOM w Łodzi na przedstawienie pt. ,,Różnorodność kultur- kraje europejskie". Podczas przedstawienia aktorzy wraz
z widzami wybrali się w magiczną podróż do najbardziej charakterystycznych krajów Europy. Odwiedzili m.in. Niemcy, Włochy, Francję i Hiszpanię.
Aktorzy ciekawie i z humorem zapoznali dzieci z budowlami, muzyką, tradycjami
i potrawami typowymi dla zwiedzanych państw. Publiczność reagowała salwami śmiechu
i oklaskami. To było bardzo pouczające i wesołe przedstawienie.
W TEATRZE „DOM” W ŁODZI
- 11
ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ
Tegoroczne Święto Komisji Edukacji Narodowej było w naszej szkole trochę smutnym dniem. Nie było naszych dzieciaków. Przedłużający się remont wyłączył z użytkowania salę gimnastyczną. Musieliśmy ten dzień spędzić sami, kameralnie, tylko z zaproszonymi gośćmi.
Odwiedziła nas Pani Wójt, przedstawiciele Urzędu Gminy, Biblioteki Publicznej
w Dmosinie, emerytowani nauczyciele, rodzice. W miłej atmosferze przyjęliśmy życzenia, odebraliśmy nagrody, zjedliśmy pyszne ciacho.Był czas na refleksję, podzielenie się wrażeniami z pracy, na chwilę oddechu. Fajny dzień, ale bez Was dzieciaki to nie to samo…
Dobrze, że już jutro się widzimy :-)10
Dzień wolny od zajęć dydaktyczno-wychowawczych
SZANOWNI PAŃSTWO,
W związku z trwającym nadal remontem sali gimnastycznej w dniu 14 października nie odbędzie się uroczysta akademia z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Dzień 14.10.2019 (poniedziałek) według ustawodawcy jest dniem wolnym od zajęć dydaktyczno-wychowawczych, w związku z tym szkoła zapewnia tylko zajęcia opiekuńcze w świetlicy.
Prosimy o niezwłoczne zgłoszenie do wychowawców dzieci, które w dniu 14.10.2019 (poniedziałek) będą korzystały z opieki świetlicowej i ewentualnego dowozu do szkoły.
(imię, nazwisko ucznia, klasa, miejscowość z której dziecko ma być dowiezione)
Dyrektor szkoły Ewelina Kantorska
ŚLUBOWANIE UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
Jedenasty października był wyjątkowy i bardzo ważny dla tegorocznych pierwszoklasistów. Właśnie tego dnia w naszej szkole odbyła się uroczystość, podczas której mali uczniowie zostali przyjęci do społeczności uczniowskiej składając ślubowanie przed sztandarem szkoły.
Ze względu na kończące się prace remontowe w sali gimnastycznej uroczystość odbyła się w niedawno oddanej i pachnącej świeżością stołówce szkolnej.
W ślubowaniu uczestniczyli rodzice pierwszoklasistów, nauczyciele, a także zaproszeni goście. Wszystkich zgromadzonych serdecznie przywitała pani dyrektor Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dmosinie Ewelina Kantorska, która szczególnie ciepłe słowa skierowała do bohaterów tego święta i zadedykowała pierwszakom specjalny wierszyk.
Następnie prowadząca uroczystość Katarzyna Malka uczennica klasy VII b, jako starsza koleżanka, przypomniała najmłodszym z jakimi obowiązkami wiąże się rola ucznia
i życzyła im, aby na koniec roku szkolnego każdy z nich otrzymał odznakę wzorowego ucznia.
Następnie pierwszaki zaprezentowały przygotowany na ten dzień program artystyczny.
Po tej części akademii pierwszoklasiści złożyli ślubowanie, a następnie każdy został pasowany na ucznia przez wspomnianą panią dyrektor szkoły Ewelinę Kantorską.
Wszyscy uczniowie otrzymali upominki i dyplomy ufundowane przez swoich rodziców, pamiątkowe długopisy od Przewodniczącej Rady Rodziców pani Karoliny Malki oraz prezenty sponsorowane przez Bank Spółdzielczy Ziemi Łowickiej w Dmosinie, które wręczyły pani dyrektor banku Katarzyna Kwiatkowska i pani Dorota Świniarska.
Bardzo dziękujemy wszystkim za obecność, życzenia, upominki,
a rodzicom również za przygotowanie poczęstunku.
Dziękujemy pani Paulinie Dobrowolskiej z firmy „Ale Dobre Foto”
za pamiątkowe zdjęcia :-)
CZYM JEST LOS SZCZĘŚCIA PRZEKONALI SIĘ UCZNIOWIE KLASY II a, II b i III
Planowana od kilku dni wycieczka do lasu stała pod wielkim znakiem zapytania.
A wszystko przez pogodę... Całą noc padało niemiłosiernie... W kaloszach, nieprzemakalnych kurtkach, z koszykami w rękach zasiedliśmy w autobusie. Las przywitał nas spokojem, ciepłem, pięknym zapachem, a co najważniejsze, brakiem deszczu. To było prawdziwe szczęście. Wyruszyliśmy na grzybobranie. Zbieraliśmy maślaki, podgrzybki
i zajączki. Po niedługim czasie zza ciężkich, ołowianych chmur nieśmiało wyjrzało słońce. W jego promieniach podziwialiśmy kolory jesiennego lasu.
To był wspaniały dzień!!!mgr Ewa Sadzak
6
TEATRZYK "TRZY ŚWINKI"
We wtorek 8 października wszystkie grupy z oddziałów przedszkolnych uczestniczyły
w przedstawieniu kukiełkowym pt. „Trzy świnki”. Dzieci po obejrzeniu inscenizacji mogły zrobić sobie pamiątkową fotografię. To była fajna atrakcja :-)
„Śladami naszej krwawej i bohaterskiej przeszłości po Gminie Dmosin.”
„A lato było piękne tego roku…”
W dniu 4 października 2019 roku uczniowie klasy VII b wraz z opiekunkami: p. Jolantą Cybulską -Grochal i Hanną Okrasą udali się na lekcje historii w terenie, w ramach realizacji innowacji metodycznej „Żywe lekcje historii”.Towarzyszył nam p. Wiesław Szeląg-prezes oddziału Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Dmosinie.
W 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej i bohaterskiej kampanii wrześniowej przypomnieliśmy uczniom heroiczną postawę żołnierzy polskich oddziałów Armii „Łódź”, którzy dnia 8 września 1939 roku stoczyli krwawą bitwę pod Wolą Cyrusową
z wielokrotnie większą i lepiej uzbrojoną 10 i 18 Dywizją Piechoty Wehrmachtu dowodzoną przez gen. Konrada von Kochenhausena wchodzącą w skład 8 armii gen. Johannesa Blaskowitza.Polskimi oddziałami Grupy Operacyjnej 30 DP dowodził gen. Wiktor Thommee, ale przede wszystkim dowódca 30 Dywizji Piechoty gen. Leopold Cehak. Jest to jedyny, spośród 4-ech, dowódca wielkiej jednostki (dywizji piechoty) w Armii „Łódź”, który
w trakcie całej kampanii wrześniowej wspólnie z dowódcą Grupy, nie opuścił swoich żołnierzy.W bitwie pod Wolą Cyrusową zginął kpt. Ryszard Kawecki - dowódca II baterii 2 dak, patron Szkoły Podstawowej w Woli Cyrusowej, gdzie znajduje się izba pamięci poświęcona bitwie i żołnierzom poległym 8 września 1939 roku.
Odwiedziliśmy kwatery żołnierskie na cmentarzu w Woli Cyrusowej. Minutą ciszy uczciliśmy poległych, zapaliliśmy znicze.
Kolejnym punktem na naszej trasie był cmentarz z kwaterami żołnierskimi w Kołacinku. Spoczywają tu Ci, którzy brali udział w potyczkach z oddziałami niemieckimi oraz Ci, których zadaniem była osłona mostów w Kołacinie, po to, by umożliwić odwrót oddziałom polskim Armii „Łódź” w kierunku Warszawy. Po ich wycofaniu na linii rzeki Mrogi pozostały 4 oddziały oraz samotna kompania ppor. Włodzimierza Drzewienieckiego w samym Kołacinie. Miejscowa ludność pomogła żołnierzom rozebrać drewniany most na tzw. Pradze oraz częściowo most w Kołacinie przy młynie, który 9 września nad ranem został spalony przez żołnierzy kompanii ppor. Drzewienieckiego, by uniemożliwić Niemcom przeprawę.
W Kołacinku również uczciliśmy pamięć poległych minutą ciszy i zapaliliśmy znicze.
Przejechaliśmy kilka kilometrów dalej, do miejsc, w których oddziały Wehrmachtu dokonały masowego mordu na ludności cywilnej zamieszkującej Mikuły, Teresin
i Mszadlę-Siciska.Nikt dotąd nie zna dokładnej liczby zamordowanych tamtej wrześniowej niedzieli. Łódzka Okręgowa Komisja Badania Zbrodni Hitlerowskich w Polsce ustaliła, że 10.09.1939 r. Wehrmacht dokonał krwawej pacyfikacji na kilkudziesięciu mieszkańcach owych wsi oraz tych, którzy uciekali z Łodzi. Ci, co przeżyli i ze zbiorowych miejsc egzekucji przewozili później zwłoki na cmentarz w Lipcach Reymontowskich, mówili że razem było ich ponad 100.
Apokalipsa zgotowana przez hitlerowskie oddziały 10 dywizji piechoty gen. Konrada von Kochenhausena na bezbronnej ludności była odwetem za poważne straty, które ponieśli
w walkach z żołnierzami polskimi, ale przede wszystkim wypełnieniem specjalnego rozkazu Hitlera podyktowanego 22 sierpnia 1939 roku niemieckim dowódcom. Ów rozkaz, wydany w Obersalzbergu krótko przed uderzeniem na Polskę głosił: „Zadaniem naszym jest zniszczenie żywych sił przeciwnika a nie dojście do określonej linii… Nie miejcie litości – działać szybko, brutalnie i bezlitośnie”.Oddaliśmy cześć pomordowanym, w zadumie zapaliliśmy znicze przy pomnikach
w Dąbrowie Mszadelskiej i Teresinie, upamiętniając ofiary.Ta niecodzienna lekcja historii miała być z założenia „inna”. Miała przybliżyć uczniom zamieszkującym Gminę Dmosin historię związaną z ich „małą ojczyzną”.
Na Ziemi Dmosińskiej spoczywają Ci, którzy odeszli na wieczną wartę, a którym zawdzięczamy tak wiele - wolną Polskę.
Przed nami piesza wycieczka do kwater żołnierskich na cmentarzu w Dmosinie.
Tu również zapalimy znicze, pochylimy głowy.Serdeczne podziękowania składamy na ręce pani Danuty Supera Wójt Gminy Dmosin, pani Eweliny Kantorskiej Dyrektor SP w Dmosinie oraz pana Wiesława Szeląga za możliwość przeprowadzenia „Żywej lekcji historii” i niezapomniany w niej udział.
Uczniowie klasy VII b
wraz z wychowawcą mgr Jolantą Cybulską-Grochal.
Materiały historyczne do napisania powyższego artykułu zaczerpnęłam z pracy p. Pawła Goździńskiego „8-10 Września 1939, Dmosin, Jeżów, Koluszki, Lipce Reymontowskie”, Łódź 2009 oraz reportażu p. Marka Rymuszko „Niedziela, przeklęta niedziela” napisanego przez autora na podst. własnej książki „Złamana lanca”, Warszawa 1991.
mgr Jolanta Cybulska-Grochal
Tablica informacyjna w Dąbrowie Mszadelskiej
VII b przy pomniku w Dąbrowie Mszadelskiej
Dąbrowa Mszadelska
Pomnik upamiętniający masowy mord na mieszkańcach Mszadli
Pomnik ofiar 10 września 1939 r. w Teresinie
Teresin - znicze
Harcerze przy kwaterze kpt Ryszarda Kaweckiego
Kołacinek
Kwatery żołnierskie w Kołacinku
Tablica informacyjna - Wola Cyrusowa
Kwatery żołnierskie - Wola Cyrusowa
Kwatery żołnierzy Września 1939 - Wola Cyrusowa
Pomnik na cmentarzu w Woli Cyrusowej
Wola Cyrusowa - cmentarz
WYCIECZKA DO SEJMU RP
Dnia 02.10.2019 roku trzynaścioro uczniów klasy VII b pod opieką mgr Jolanty Cybulskiej - Grochal i mgr Martyny Doroby wraz innymi uczniami szkół Powiatu Brzezińskiego (Przyłęk, Jeżów, Dąbrówka) wzięło udział w wycieczce do Warszawy. Zwiedziliśmy budynek Sejmu RP i poznaliśmy historię polskiego parlamentaryzmu
w pigułce.Zwiedzanie rozpoczęliśmy od przyjrzenia się makiecie Sejmu, a następnie przeszliśmy do sali obrad, gdzie zasiadając na miejscach przeznaczonych dla widzów wysłuchaliśmy ciekawie opowiedzianej historii sali oraz poszczególnych jej części, które są zajmowane przez posłów w ściśle określonym porządku.
Wrażenie na wszystkich zrobiło olbrzymie godło w centralnej części sali oraz fotel prezydencki.
Nie omieszkaliśmy w drodze powrotnej zatrzymać się przy pomniku upamiętniającym żołnierzy Armii Krajowej.
Wycieczkę udało się zorganizować dzięki posłowi R. Sasinowi.
Opracowanie: mgr J. Cybulska-Grochal
10
WERONIKA MICHALAK - PRZEWODNICZĄCĄ SAMORZĄDU UCZNIOWSKIEGO!
1 października 2019 r. w naszej szkole odbyły się wybory na Przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego. Kandydowały na to stanowisko cztery osoby: Nikola Sikorska z kl.Vb, Katarzyna Błaszczyk z kl. VIIa, Weronika Michalak i Jakub Bereżewski z kl. VIII.
Większością głosów oddanych przez uczniów klas IV-VIII zwyciężyła Weronika Michalak i to ona w roku szkolnym 2019/2020 będzie piastować funkcję Przewodniczącej Samorządu Uczniowskiego. Gratulujemy!12
WARSZTATY W KLASIE IB
Niedawno obchodzone Międzynarodowe Święto Osób Niesłyszących było okazją do specjalnych zajęć poświęconych tej tematyce. W dniu dzisiejszym pani Hanna Okrasa
i pani Martyna Doroba poprowadziły warsztaty w klasie Ib na temat osób niesłyszących. Uczniowie dowiedzieli się z jakimi trudnościami borykają się w życiu codziennym osoby niesłyszące, w jaki sposób porozumiewają się z innymi. Dzieci poznały także kilka gestów z języka migowego.4
DZIEŃ CHŁOPAKA W VIIB
W dniu 25 października 2019 roku dziewczęta z klasy VII b sprawiły swoim kolegom super niespodziankę w postaci pizzy oraz kolorowych, owocaśnych skarpet.
Każdy z chłopców otrzymał również odpowiedni dyplom za dotychczasowy wkład w życie klasy.Konferansjerkę poprowadziła Zuza przygotowana do tego w profesjonalny sprzęt nagłaśniający, by każdy wyczytany kolega usłyszał odpowiednią dedykację.
I tak chłopcy otrzymali nagrody w następujących kategoriach dla: najlepszego matematyka klasowego, kolegi białogłowego, wiecznie nieprzygotowanego, klasowego połamańca, biegacza, największego spóźnialskiego, rubikmana, mistrza w poszukiwaniu pokemonów, króla pączków, pasterza, klasowego Chopina, węglisty.
Największą radość sprawiło wszystkim wspólne zjedzenie pizzy i miło spędzony czas.
Opracowanie: mgr Jolanta Cybulska-Grochal
10
ZAKOŃCZENIE ZBIÓRKI ELEKTROŚMIECI
Zbiórka elektrośmieci zakończona!
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w niej uczestniczyli
i dbają o środowisko naturalne!
MIĘDZYNARODOWE ŚWIĘTO OSÓB NIESŁYSZĄCYCH
"Jak porozumiewać się bez słów?" - tego uczyły się dzieci 6-letnie na warsztatach z cyklu innowacji pedagogicznej "Inny nie znaczy gorszy", w nawiązaniu do Międzynarodowego Święta Osób Niesłyszących, które corocznie obchodzone jest w ostatnią niedzielę września. Podczas warsztatów dzieci miały możliwość przekazania swoim kolegom różnych informacji za pomocą gestów, dzięki temu doświadczyły z jakimi ograniczeniami spotykają się osoby niesłyszące. Poznały również kilka znaków języka migowego.
Na zakończenie warsztatów dzieci obejrzały teledysk do piosenki "Kolorowe kredki", gdzie ich rówieśnicy śpiewają i migają tę znaną piosenkę.Martyna Doroba
Hanna Okrasa3
Uwaga Rodzice i Uczniowie,
Od dnia 30 września (poniedziałek) zaczyna funkcjonować stołówka szkolna.
Cena obiadów 5 zł.
Jadłopsis znajduje się w zakładce "Dla ucznia".
ZBIÓRKA ELEKTROŚMIECI
Zbiórka elektrośmieci trwa do 27 września (do końca tygodnia).
Zużyty sprzęt można przywozić i składać za budynkiem szkoły, obok komórki.
TYDZIEŃ Z ŻYCIA SZKOLNEGO PIĘCIOLATKÓW
Kolejny tydzień u pięciolatków minął. Podczas codziennych zajęć dzieci poznawały drzewa liściaste i iglaste. Uczestniczyły również w wycieczce do lasu, gdzie zbierały żołędzie, liście i grzyby. Dzieci wykonały także jesienne drzewka oraz korale dla swoich mam. Zapraszamy do fotorelacji.
15
„POLSKA-MOJA OJCZYZNA”
Dzisiaj w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli agencji szkolno-przedszkolnej „Lupus”, którzy przeprowadzili zajęcia w ramach programu edukacyjnego „Polska-moja Ojczyzna”.
Uczniowie mieli okazję sprawdzić swoją wiedzę historyczno-geograficzną. Wskazywali na mapie Polski różne miasta, rzeki, góry, wszystkie stolice Polski, wysłuchali ciekawostek o wybranych zabytkach, a na zakończenie każdy uczeń mógł wykonać fotografię w mundurze legionisty.
2
WRZESIEŃ W GRUPIE SZEŚCIOLATKÓW
Wrzesień w grupie sześciolatków był bardzo ciekawy. Dzieci uczestniczyły
w kilku interesujących wydarzeniach:- Odwiedziły straż pożarną, poznając pracę strażaków, poszerzyły wiedzę dotyczącą bezpieczeństwa na drodze i w domu. Dowiedziały się, gdzie szukać pomocy w razie różnych zdarzeń. Dzieci zapamiętały numer alarmowy 112.
14- Powitały jesień w pobliskim lasku, a następnego dnia wyjechały do lasu
w miejscowości Borki, aby poszerzyć swoją wiedzę o środowisku naturalnym jakim jest las.
- 20 września świętowały Dzień Przedszkolaka
- 26 września uczestniczyły w projekcie edukacyjnym „Poznajemy regiony Polski”. Wykonały ciekawe prace plastyczne różnymi technikami, uczyły się wierszyków i piosenek.
9
LEŚNA ESKAPADA
Pomimo porannej mgły i jesiennej temperatury uczniowie klas Ia i Ib wybrali się na wycieczkę do pobliskiego lasu. Podczas spaceru dzieci obserwowały napotykane drzewa iglaste i liściaste, a także zbierały skarby jesieni – żołędzie, liście i oczywiście grzyby.
Na zakończenie leśnej eskapady wszyscy miło spędzili czas na placu zabaw i siłowni pod chmurką, która znajduje się nieopodal lasu. Pierwszoklasiści dotlenieni, uśmiechnięci
i dumni ze znalezionych grzybów wrócili do szkoły.19
POŻEGNANIE LATA Z KLASĄ IIA
23 września o 9.50 klasa IIa wraz z wychowawczynią p. Ewą Sadzak wyruszyła na spacer po okolicy, aby śpiewem i wesołymi zabawami pożegnać lato i powitać astronomiczną jesień.
Opustoszałe pola, pożółkłe trawy, rześki wiatr i nitki babiego lata potwierdziły koniec lata.Lato!!! Nie zapomnij i wróć do nas za rok. Będziemy czekać...
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Lipiec 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Wszystkie