„Wychowany w kulturze polskiej… przywiązałem się z całej duszy do polskości”. Julian Tuwim, „Nasz Przegląd”1924.
W dniu 6 listopada 2019 roku uczniowie klas szóstych i siódmych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dmosinie brali udział w jednodniowej wycieczce do Warszawy. Poznawanie stolicy miało przede wszystkim służyć realizacji innowacji metodycznej „Żywe lekcje historii”. W wycieczce brało udział 31 osób łącznie z trzema opiekunami. Organizatorką wyjazdu była nasza wychowawczyni mgr Jolanta Cybulska-Grochal. Zbiórka odbyła się przed szkołą o godz. 07:25.
Po dwóch godzinach drogi dotarliśmy do stolicy. Pierwszym punktem wycieczki był Cmentarz Powązkowski. Powstał on w 1790 roku i jest najstarszym cmentarzem
w Warszawie. Spoczywa w tym miejscu wielu zasłużonych dla Ojczyzny przedstawicieli świata nauki, kultury i sztuki. Dzięki panu przewodnikowi poznaliśmy historię tego miejsca i zobaczyliśmy wiele pięknych i oryginalnych nagrobków znanych postaci, np. patrona Szkoły Podstawowej w Dmosinie - Jana Brzechwy, harcmistrza Tadeusza Zawadzkiego (pseudonim, Zośka”), poety Juliana Tuwima, marszałka seniora Kornela Morawieckiego i innych.
Następnie zwiedziliśmy ulice Starego Miasta, które jest jednym z najpiękniejszych miejsc Warszawy. Spacerując po starych placach i uliczkach podziwialiśmy zmieniające się style architektoniczne oraz symbole naszej stolicy: barokowo-klasycystyczny Zamek Królewski,
a przed nim Kolumnę Zygmunta, posąg Syrenki w centralnym miejscu Rynku Starego Miasta. Spacerowaliśmy m.in. ulicą Kamiennych Schodków, Świętojańską oraz Krzywego Koła. Mieliśmy okazję wykonać wspólne, pamiątkowe zdjęcie przed Pomnikiem Małego Powstańca, który przypomina o strasznym okresie II wojny światowej. Oprócz wymienionych wyżej zabytków podziwialiśmy także Bazylikę Archikatedralną.
Kolejnym punktem wyprawy było interaktywne Muzeum Powstania Warszawskiego. Jest to muzeum, które żywo i interesująco opowiada o ówczesnych wydarzeniach. Mieliśmy możliwość zobaczenia wielu autentycznych pamiątek z czasów powstania warszawskiego i obejrzenia projekcji filmowej pt. „Miasto Ruin”, przedstawiającej cyfrową rekonstrukcję miasta zniszczonego po II wojnie światowej. Na samym wejściu do muzeum, uwagę przyciąga umieszczone motto cyt.: „Chcieliśmy być wolni i wolność sobie zawdzięczamy”. Wydarzenia związane z powstaniem warszawskim są tu ukazane z bardzo wielu różnych punktów, dając w ten sposób rzetelny obraz. Obejrzeliśmy również fotografie i dokumenty, które dotyczyły życia w okupowanej stolicy. Innym ciekawym miejscem, jakie zwiedziliśmy w muzeum, było mini kino oraz przejście kanałowe, które było aranżacją przestrzenną rzeczywistego kanału, jakim podczas zaawansowanych działań przemieszczano się pod płonącym już miastem ze Starówki do śródmieścia.
Na antresoli zobaczyliśmy etapy życia powstańców i cywili oraz obraz walk w różnych częściach Warszawy. W sali „Poczty polskiej” zobaczyliśmy skrzynkę powstańczą, autentyczne stare znaczki z tamtych lat, wzory stempli pocztowych a także opaski, które nosili harcerze pracujący na poczcie.
Ostatnim etapem wycieczki do Warszawy było zwiedzanie Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, które pełni nie tylko funkcję placówki muzealnej, ale jest też pomnikiem
i symbolem historii Żydów w Polsce. Gmach muzeum powstał w centrum dawnej dzielnicy żydowskiej Warszawy, zwanej Dzielnicą Północną. Pan przewodnik przedstawił nam,
w jakich warunkach żyli w Polsce Żydzi. Poznaliśmy ich kulturę. Dużo informacji przekazał nam na temat wiary Żydów w judaizm.
Po wejściu do budynku muzeum, ogromne wrażenie zrobił na nas most, który symbolizuje budowane więzi między ludźmi, między kulturami, między przeszłością a przyszłością. Wystawa oddziałuje przez słowo, obraz i dźwięk. Interaktywna ekspozycja, składająca się z ośmiu tematycznych galerii (las, pierwsze spotkania, raj, miasteczko, wyzwania nowoczesności, na żydowskiej ulicy, zagłada, po wojnie), prezentuje historię polskich Żydów na tle najważniejszych wydarzeń z historii Polski - od średniowiecza do czasów współczesnych.
Pierwsza galeria nazwana las, to legenda o pierwszych przybyszach żydowskich na ziemie polskie, uciekających przed prześladowaniami na zachodzie Europy. Miejsce, do którego dotarli w Polsce nazwali Polin, co oznacza „tutaj odpoczniesz”.
Średniowieczna galeria pierwsze spotkania opowiada o żydowskich kupcach. Natomiast głównym elementem galerii raj jest interaktywna makieta Krakowa i Kazimierza, która przedstawia rozwój życia żydowskiego w Polsce.
Kolejne galerie miasteczko i wyzwania nowoczesności, to wystawy, w których zaprezentowane były dzieje Żydów od powstania Chmielnickiego poprzez okres zaborów do czasu rewolucji przemysłowej, gdzie wielką rolę odegrali żydowscy przedsiębiorcy, tacy jak Izrael Kalmanowicz Poznański w Łodzi.
Na żydowskiej ulicy – to galeria przedstawiająca fragment ulicy warszawskiej za czasów II Rzeczypospolitej. Okrucieństwo Holocaustu zostało przedstawione w kolejnej galerii pn. zagłada. Dużo miejsca poświęcono funkcjonowaniu getta warszawskiego, oraz niemieckich obozów zagłady, w których śmierć poniosło prawie 90% polskich Żydów. Ostatnia galeria po wojnie przedstawia okres od wyzwolenia Polski aż do dnia dzisiejszego. Opuszczaliśmy mury Polin z nadzieją, aby ponownie tu wrócić. Naród żydowski włożył duży wkład w rozwój polskiej kultury, nauki i gospodarki.
Do domu wróciliśmy ok. godz. 19: 30. Moim zdaniem wycieczka była bardzo udana. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc, przeżyliśmy ciekawą lekcję historii. Podczas corocznych obchodów powstania warszawskiego, jako harcerz ZHP Głowno zwiedziłam Muzeum Powstania Warszawskiego już trzykrotnie. Była to moja kolejna możliwość przeżycia tamtejszych wydarzeń. Muzeum łączy w sobie przeszłość z dzisiejszą współczesnością, daje możliwość dowiedzenia się o tamtych wydarzeniach naprawdę wiele. Jestem pewna, że nikt nie wyjdzie stąd rozczarowany ani znużony. Nawet, jeżeli tak jak ja, był tam już parokrotnie. Dlatego najgoręcej polecam to miejsce, zachęcam wszystkich.
Natomiast Muzeum Historii Żydów Polskich utwierdziło mnie w przekonaniu, że historia polskich Żydów, stanowi ważną część historii Polski, a koleje losu narodu żydowskiego byłyby niepełne bez przedstawienia wydarzeń, które rozegrały się na ziemiach polskich.
Są to miejsca, które zmuszają do refleksji, do zastanowienia się nad wielkim tragizmem tamtych dni. Są tam przedmioty, które na sam widok chwytają człowieka za serce. Są tam rzeczy ludzi, którzy nie zdołali doczekać lepszych czasów.
Autor: Benita Wiśniewska, ucz. kl. VII b
Korekta: mgr Jolanta Cybulska-Grochal