• Historia Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dmosinie

     

                   Instytucja szkoły istniała w Dmosinie od czasów średniowiecza, w tym czasie była to szkoła parafialna. Kolejne wzmianki o szkole pojawiają się w XIX wieku. Szczątkowe informacje pozwalają stwierdzić, że budynek szkolny i kilka klas funkcjonowało w latach 1930/1931.
                   W 1935 roku samorząd gminny podjął decyzję o budowie nowej szkoły, inicjatorami tego przedsięwzięcia byli: Jan Nowak i Wiktor Cieśliński. Naukę pobierało w nowopowstałej placówce 300 uczniów prowadzonych przez 5 nauczycieli. W czasie II wojny światowej uczniowie musieli pobierać naukę prywatnie, w mieszkaniach nauczycieli. Po zakończeniu światowego konfliktu szkoła mogła dalej pełnić swoją funkcję. W latach 1962-1964 przeprowadzono remont budynku: otynkowano elewację, odmalowano sale lekcyjne i korytarze, wymieniona stolarkę okienną i drzwiową. Stopniowo dojrzewała myśl o budowie nowej szkoły podstawowej z salą gimnastyczną. Pomysłodawcami byli: Marian Czapnik, ówczesny dyrektor szkoły i ks. Zenon Witasza, proboszcz parafii w Dmosinie. W 1985 roku powołano Społeczny Komitet Budowy Szkoły, a placówka, którą znamy obecnie została oddana do użytku w 1990 roku. Rok szkolny 1999/2000 był przełomowy dla funkcjonowania społeczności szkolnej. Reforma edukacji wprowadziła gimnazja, zlikwidowano także placówki szkolne w Kraszewie i Woli Cyrusowej. W tamtym roku szkoła w Dmosinie była miejscem nauki 326 uczniów.

    Od początku swojego istnienia instytucja szkoły miała znaczny wpływ na rozwój kultury i społeczności lokalnej. Wśród wielu inicjatyw, jakie podejmują pedagodzy i uczniowie można wymienić: organizację Święta Niepodległości, Dnia Komisji Edukacji Narodowej, Święta Konstytucji 3 maja jasełka we współpracy z parafią w Dmosinie, zabawę karnawałową, itd. Do najstarszych tradycji szkolnych należy opieka nad mogiłami żołnierskimi znajdującymi się na cmentarzu parafialnym w Dmosinie. Od 2000 roku społeczność szkolna organizuje Wigilię dla seniorów. 29 września 2000 roku odbyła się ważna i podniosła uroczystość, nadania imienia szkole oraz przekazania sztandaru. Jej patronem został polski poeta, Jan Brzechwa. Na stałe w kalendarz szkolnych wydarzeń wpisały się zbiórki pieniężne na cele charytatywne: UNICEF-u, WOŚP-u, Przytuliska dla Zwierząt w Głownie, dzieci potrzebujących pomocy w gminie i innych celów. Uczniowie nigdy nie pozostają obojętni na te problemy.

    Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Dmosinie od kiedy istnieje jest ważnym miejscem spotkań kolejnych pokoleń, które ją budowały i budują. Dzięki pracy tak wielu oddanych ludzi: nauczycieli, dyrektorów, pedagogów, pracowników administracji, rodziców, a przede wszystkim samych uczniów szkoła stała się przekazicielem wartości patriotycznych, społecznych, moralnych, a także wiedzy koniecznej młodemu człowiekowi do odnalezienia się we współczesnym, skomplikowanym świecie.

     

    Na podstawie: J. Cybulska-Grochal, Dzieje szkolnictwa powszechnego w Dmosinie, Łódź 2015