Zdrowych, pogodnych, rodzinnych
Świąt Wielkanocnych
naszym uczniom oraz rodzicom życzy
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy
w Dmosinie
Zdrowych, pogodnych, rodzinnych
Świąt Wielkanocnych
naszym uczniom oraz rodzicom życzy
Dyrekcja i Grono Pedagogiczne
Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy
w Dmosinie
Dnia 8.04.2019 nauczyciele Szkoły Podstawowej im. J.Brzechwy w Dmosinie przystąpili do bezterminowego strajku.
Komitet Strajkowy
Egzaminy dla klas trzecich gimnazjalnych oraz ósmych szkoły podstawowej odbędą się w zaplanowanym terminie.
Autobusy i busy gminne przywiozą uczniów na godzinę ósmą rano.
Wszystkich rodziców prosimy o śledzenie informacji medialnych oraz naszej strony internetowej www.szkoladmosin.edupage.org
W sprawach trudnych prosimy o kontakt osobisty lub telefoniczny.
Dyrekcja Szkoły
3 kwietnia 2019r. w Liceum Ogólnokształcącym im. J. Iwaszkiewicza w Brzezinach odbył się II Powiatowy Festiwal Młodych Talentów w murach szkoły pojawiło się wielu wspaniałych młodych artystów powiatu brzezińskiego, uczniów VII i VIII klas szkół podstawowych, gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych, rodziców oraz zaproszonych gości.
Festiwal pod hasłem „KOCHAĆ JAK TO ŁATWO WYŚPIEWAĆ, POWIEDZIEĆ” został objęty Honorowym Patronatem Starosty Brzezińskiego Pani Renaty Kobiery. Spotkanie z piosenką i poezją wzbudziło zainteresowanie nowatorską formą wychowania oraz odkrywania talentów. Festiwal Młodych Talentów ma już swoją tradycję. Zrodziła się ona z pasji i entuzjazmu nauczycieli, pragnących stworzyć uczniom możliwość poznania i doświadczenia czegoś niecodziennego, wykraczającego poza szkolną rzeczywistość, możliwość poznania kultury i bogactwa języka poprzez piosenkę, poezję, a także do zaprezentowania własnych umiejętności w niecodziennym repertuarze na profesjonalnej scenie.
Nasza szkoła była reprezentowana przez Marlenę Wosik uczennicę klasy VIIIa, Izę Szymczak i Piotra Studziana uczniów klasy IIIA gimnazjum.
II miejsce w kategorii wokalista zajęła Marlena Wosik.
Dnia 09.02.2019 r. w godzinach 16.00-22.00 odbył się bal klas trzecich Gimnazjum i ósmych Szkoły Podstawowej w przepięknie udekorowanej przez rodziców szkolnej sali gimnastycznej. Bal rozpoczął się przemówieniem Pani Dyrektor Eweliny Kantorskiej, która wygłosiła kilka ciepłych i pouczających słów. Cytując XII księgę „Pana Tadeusza” uroczyście dokonała otwarcia wyczekiwanego wydarzenia. Po ostatnich słowach Pani Dyrektor usłyszeliśmy pierwsze nuty Poloneza z filmu „ Czas honoru”. Taniec ten okazał się dla wielu ogromnym zaskoczeniem, zarówno pod względem zgrania godnego podziwu, ale i również niesamowitego układu przygotowanego przez Panią mgr. Agnieszkę Solarek oraz przepięknych stroi. W oczach bliskich można było zauważyć dumę i wzruszenie. Oklaskom nie było końca, a społeczność uczniowska była uradowana, iż zdołała zadowolić tyle osób naszą wielotygodniową pracą. Po zakończeniu części oficjalnej odbył się przepyszny poczęstunek, po którym młodzież z radością udała się na salę i bawiła się przy dźwiękach muzyki, puszczanej przez DJ Pioruna. Nie zabrakło śmiechów, żartów, ale i wzruszających momentów. Wszyscy bawili się fantastycznie, co można zauważyć na zdjęciach czy filmie z imprezy. Jest to zdecydowanie ta chwila w naszym życiu, którą będziemy wspominać niejednokrotnie. Było to wydarzenie, które zakończyło pewną epokę, pchnęło nas krok naprzód i sprawiło, że kończące roczniki stały się sobie bliższe.
W dniu 18 grudnia 2018 r. uczniowie klas: III, IVa, Va i Vb Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dmosinie wzięli udział w wycieczce do Warszawy. Głównym celem wycieczki było zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik i Stadionu Narodowego, krótki spacer po Starówce oraz podziwianie bożonarodzeniowych iluminacji świetlnych.
Wycieczka rozpoczęła się wizytą na Starym Mieście. Podczas spaceru po Starówce uczniowie zobaczyli: Zamek Królewski i znajdującą się przed nim piękną, olbrzymią choinkę, Pomnik Syrenki Warszawskiej, Pomnik Małego Powstańca. Zwieńczeniem spaceru było zakupienie pamiątek z wyjazdu.
Drugim etapem zwiedzania było Centrum Nauki Kopernik. Tutaj każdy mógł samodzielnie przeprowadzać doświadczenia na wystawach interaktywnych, poznać ciekawostki o funkcjonowaniu ludzkiego organizmu, a także o otaczającym świecie.
Następnie wszyscy udali się do restauracji McDonald’s, aby zjeść coś pysznego. Była to również mała lekcja samodzielności i przedsiębiorczości.
Zwiedzanie Stadionu Narodowego wraz z przewodnikiem to najbardziej wyczekiwany punkt programu. Zwiedzanie odbywało się tzw. trasą kibica. Uczniowie mogli zobaczyć boisko, szatnie. Można było zrobić zdjęcia z koszulkami ulubionych piłkarzy i usiąść na trybunach.
Ostatnią atrakcją było podziwianie przepięknych bożonarodzeniowych iluminacji świetlnych, które w każdym wzbudzały zachwyt.
Wszyscy cieszyli się, że zimowa aura bardzo sprzyjała – zarówno warunki pogodowe jak i drogowe były doskonałe. Uczniowie zmęczeni ale zdrowi, zadowoleni i pełni wrażeń wrócili bezpiecznie do szkoły, gdzie czekali stęsknieni rodzice.
Anna Kubicka
Pierwszy Dzień Wiosny przywitaliśmy w naszej szkole pod hasłem gier i zabaw integrujących młodzież szkolną. Z pozoru pochmurny dzień obfitował w mnóstwo atrakcji. Oglądaliśmy filmy, uczestniczyliśmy w teleturnieju "Jeden z dziesięciu", graliśmy w planszówki, uprawialiśmy sport, poddawaliśmy się zabiegom upiększającym twarz oraz wyłanialiśmy zwycięzcę gier Couter Strike'a. Słowem o nudzie nie było mowy a wszystko po to, aby niechlubnej tradycji dnia wagarowicza nie stało się za dość. Wiosno przybywaj!
21 marca pięćdziesięcioosobowa grupa uczniów klas I-III naszej szkoły wraz z wychowawczyniami wyruszyła na wycieczkę w poszukiwaniu wiosny. Tym razem postanowiliśmy rozszerzyć zakres poszukiwań i udaliśmy się do Głowna.
Nastawieni na obserwację budzącej się z zimowego snu przyrody i odnalezienie zwiastunów wiosny, spacerowaliśmy promenadą nad zalewem Mrożyczka. Towarzyszył nam lekki wiosenny wietrzyk, śpiew ptaków i dzikie kaczki, które pływały po wodzie. Swoje kroki skierowaliśmy następnie do parku. Tam zauważyliśmy krzewy pokryte młodymi pączkami. Później powędrowaliśmy na plac zabaw, a ten przywitał nas promieniami słońca i wierzbami obsypanymi świeżymi, zielonymi listkami. Zabawy były wspaniałe. Rozbrzmiewał śmiech i wesołe okrzyki dzieci.
Uwieńczeniem naszej wyprawy była wizyta w pobliskiej restauracji. Zjedliśmy frytki i zapiekanki. Z satysfakcją możemy stwierdzić, że tego dnia spotkaliśmy wiosną.
Wychowawczynie klas I-III
W dniu 21 marca 2019r. (czwartek) dzieci z wszystkich grup przedszkolnych wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie
,,pożegnania zimy- powitania wiosny”.
Powitanie wiosny to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Ogromne emocje wśród naszych dzieci, wzbudziły już same przygotowania polegające na wykonaniu kolorowych kwiatów z papieru.
We czwartek rano przedszkolaki wysłuchały ,,listu” od bociana, który prosił je o sprawdzenie czy już może wracać do swojego gniazda.
Po śniadaniu dzieci ustawione w kolorowy korowód wyruszyły na poszukiwanie oznak nadchodzącej wiosny.
Przedszkolaki radośnie śpiewały piosenki wiosenne i skandowały rymowankę: „Zgiń przepadnij zimo! I nie wracaj do nas! Na przyjęcie wiosny otwórzmy ramiona”.
Spacer dookoła Dmosina urozmaicały zadania, jakie bocian przeznaczył dzieciom do wykonania. Rozwiązywały zagadki, rozpoznawały symbole wiosny, rysowały na asfalcie słoneczko oraz symbolicznie przedstawiły zmagania wiosny i zimy podczas przeciągania liny. Przedszkolaki znalazły wiele dowodów na to, że wiosna już przyszła. Po powrocie do klasy każde dziecko narysowało kolorową odpowiedź na list bociana.
„Moda na niepalenie”- pod takim hasłem realizowany był program edukacji antytoniowej w kl. IV, VI, VII. Podczas zajęć uczniowie zapoznali się m. in. ze składem dymu papierosowego, poznali koszty palenia, omawiali wpływ dymu tytoniowego na organizm człowieka.
Jednym z elementów zajęć było wymyślenie i przygotowanie haseł reklamowych, znaków graficznych promujących „ modę na niepalenie”.
Mgr Hanna Okrasa
W Urzędzie Gminy Dmosin odbyły się eliminacje gminne Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. Udział w turnieju wzięli uczniowie Szkoły Podstawowej z klas VI- VIII: Katarzyna Malka, Arkadiusz Polit, Damian Banaś, Aleksandra Jatczyk i Patryk Czubak oraz uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kołacinie.
Pytania konkursowe wymagały od uczestników szerokiej, często specjalistycznej wiedzy. Nasi reprezentacji byli dobrze przygotowani. W I kategorii wiekowej Katarzyna Malka , uczennica kl. 6 zajęła II miejsce. W II kategorii wiekowej zwycięzcą okazał się Damian Banaś z klasy 7.
Zwycięzcom gratulujemy. Przed nimi etap powiatowy. Życzymy powodzenia.
Zebranie z rodzicami
Informujemy, że w dniu 27 marca 2019 r. odbędzie się zebranie wychowawców z rodzicami.
Harmonogram spotkania:
17.00 – 10 minutowe spotkanie wszystkich rodziców z dyrekcją szkoły w sali gimnastycznej w sprawie przekazania informacji o organizacji pracy szkoły w dniach, w których może istnieć zagrożenie strajkiem,
17.15 – spotkanie dla rodziców klas VIII i III gimnazjum w sprawie przekazania informacji o rekrutacji do szkół średnich.
Po spotkaniu odbędzie się wywiadówka.
14 marca w Szkole Podstawowej im. Jana Brzechwy w Dmosinie został uczczony dzień liczby Pi.
Z inicjatywy uczennic klasy VI B - Katarzyny Malki, Zuzanny Barańczyk oraz Benity Wiśniewskiej został przygotowany matematyczny quiz dla uczniów z klas I - III. Uczennice podczas przerw między lekcjami zadawali młodszym kolegom i koleżankom matematyczne pytania, a poprawne odpowiedzi nagradzali cukierasami. Cała akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem, a wiedza matematyczna najmłodszych uczniów szkoły okazała sie duża, a nad całością przedsięwzięcia czuwał pan Ireneusz Szubielak - nauczyciel matematyki.
Koniec karnawału obfitował w wiele atrakcji w naszej szkole. Zaczęło się „tłusto” albowiem tłusty czwartek „piekarze” z Samorządu Uczniowskiego częstowali wszystkim uczniom i pracownikom szkoły słodkie pączki ufundowane przez Radę Rodziców.
Nie minęło wiele czasu, bo zaledwie pięć dni później bawiliśmy się na corocznej Paradzie Przebierańców z okazji Ostatków. Szkoła zapełniła się plejadą różnych osobliwości, z których jury z trudem mogło wyłonić zwycięzców w kategorii klas 0-III, IV-VI oraz VII-VIII i III kl. gimnazjum. Jednak wszyscy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem.
Na tym atrakcje się nie zakończyły. Jeszcze tego samego dnia po lekcjach bawiliśmy się na dyskotece ostatkowej w rytmie muzyki disco polo. W ten sposób nasza szkoła pożegnała karnawał.
Każda moneta się liczy!
Zbieramy wszystkie pieniądze świata będące aktualnie w użyciu,
np. euro czy korony czeskie i polskie grosze oraz te wycofane
już z obiegu, np. pieniądze z okresu PRL lub z krajów strefy euro
na dożywianie i edukację dzieci na Filipinach.
„ Bieg po zdrowie” ……. już wystartował wraz z programem pod tym samym tytułem.
Celem programu, skierowanego do klas IV, jest przekazanie rzetelnej wiedzy na temat problematyki palenia tytoniu. Program ukazuje korzyści wynikające z niepalenia papierosów i sprawia, że to zjawisko jest mniej akceptowane. Ważnym elementem programu jest zaangażowanie rodziców w jego realizację. Warto zachęcać dzieci i dorosłych do zdrowego stylu życia, wolnego od dymu tytoniowego i podążać za modą na niepalenie.
Pedagog Hanna Okrasa
„Kabaret na jednej nodze” …..
…… spektakl kabaretowy, edukacyjny, zabawny, pełen humoru zbiór bajek literatury dziecięcej, które odbiegały od orginału, kończyły się morałem i wprowadziły naszych uczniów klas I-III oraz grup przedszkolnych w tematykę zdrowego stylu życia. Pomiędzy aktorami a widzami trwał zabawny dialog na temat zdrowia i niebezpieczeństw życia codziennego, potrzeby mycia owoców i warzyw oraz dbałości o higienę. Żywe reakcje dzieci, które chętnie angażowały się w przedstawienie- ucząc się przez zabawę- były gwarancją doskonałej zabawy.
Pedagog mgr Hanna Okrasa
„ Zaplątani w sieci”
- spektakl skierowany do uczniów klas IV- VI, poruszał problem cyberprzemocy.
Oprowadzał po zasadach internetowego savoir- vivre’u, wskazywał, że materiały zamieszczane w internecie zostają tam na zawsze. Kabaretowa forma sprawdziła się i tym razem, angażując widownię do aktywnego udziału w przedstawieniu.
Pedagog mgr Hanna Okrasa
13 I 2019 r. w naszej szkole zagrała po raz kolejny Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Pobiliśmy w zbiórce dotychczasowy rekord, który wynosił 5587,62 zł. Kwota uzyskana w tym roku, to zawrotna suma
9 809, 42 zł
Faktem jest, że zgłosiło się do kwesty ulicznej aż 30 wolontariuszy, ponadto dysponowaliśmy puszką stacjonarną, która również zasiliła nasze konto.Trzeba jednak pamiętać, że tegoroczny finał był inny... Po raz pierwszy w czasie Finału zamknięte były sklepy, centra handlowe..., gdzie dotychczas bardzo skutecznie prowadzone były zbiórki. Jak widać, okazało się, że hasło 27 Finału
„Pomaganie jest dziecinne proste”
dotarło do ciepłych domów i ludzie chętnie wychodzili na ulice w poszukiwaniu Wolontariuszy.
Tegoroczną rekordzistką w zbiórce została Julia Pońska z klasy Va, która zebrała dla orkiestry 750,47 zł.
Drugie miejsce zajęła Weronika Fruk z klasy III B, z kwotą 601,43 zł.
Ostatnie miejsce na podium przypadło Aleksandrze Jatczyk z klasy VIII B, jej kwota to 573,75 zł.
Dziękuję dyrekcji oraz WSZYSTKIM, którzy wsparli działania i włączyli się w akcję.
Siema!
druhna Ilona Retych
Informujemy, że w dniu 16.01.2019 o godzinie 17.00 odbędą się zebrania wychowawców z rodzicami.
Podczas zebrania omawiane będą wyniki nauczania i zachowania w pierwszym semestrze roku szkolnego 2018/2019, organizacja zabawy choinkowej i balu oraz sprawy różne.
Ze względu na trwające remonty w naszej szkole może być zmieniony przydział sal.
Powered by aSc EduPage