- Dla rodziców
- Rekrutacja na rok szkolny 2024/2025
- Wyniki rekrutacji na rok szkolny 2024/2025
- Harmonogram konsultacji dla rodziców i uczniów
- Cyberprzemoc
- Informacja dla rodziców dzieci z Ukrainy
- Koronawirus – co musisz wiedzieć?
- Instrukcje dla rodziców i uczniów
- Współpraca z Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną w Brzezinach
- Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
- Niepokoje związane z powrotem do szkół
- Dobry Start 300+ dla ucznia
Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
Kuratorium Oświaty w Łodzi przekazuje pismo Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi.
Tekst poniżej:Szanowni Państwo,
20 kwietnia 2020 r. Samorząd Województwa Łódzkiego uruchomił Regionalny Interwencyjny Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży (RITZ). Infolinia stanowi wsparcie i pomoc w sytuacjach kryzysowych, które narastają wśród wielu młodych osób w okresie pandemii. Telefon (726 611 611) i czat (prowadzony w aplikacji Snapchat i Messenger - pogadajmytutaj) obsługiwane są przez 7 specjalistów pedagogów, psychologów, interwentów kryzysowych i terapeutów, posiadających doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieżą.
Z Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania mogą korzystać dzieci i młodzież z województwa łódzkiego oraz ich rodzice i opiekunowie. Interwencje prowadzone są w takich sytuacjach jak: obniżenie nastroju, stres, kryzysy emocjonalne, nagromadzenie negatywnych myśli czy konflikty, a także związanych bezpośrednio z zagrożeniem zdrowia lub życia: myśli i plany samobójcze, zachowania autoagresywne, autodestrukcyjne, ryzykowne (związane z nadużywaniem alkoholu, narkotyków i innych substancji psychoaktywnych) oraz wystąpienie przemocy w rodzinie.
To, co wyróżnia infolinię na tle podobnych form pomocy, to przede wszystkim jej dostępność 7 dni w tygodniu (telefon czynny w godzinach 15.00 18.00, czat w godzinach 18.00 21.00) oraz możliwość kontaktu opartego na pisaniu wiadomości (Snapchat i Messenger).
Do końca 2020 roku do Regionalnego Interwencyjnego Telefonu Zaufania dla Dzieci i Młodzieży po pomoc zgłosiło się 565 młodych mieszkańców regionu. Znaczna część konsultacji została przeprowadzona przez media społecznościowe (snapchat i messenger). Z tej formy pomocy skorzystało 289 osób. Porad telefonicznych udzielono 276 osobom.
Mając na względzie powyższe, zwracamy się do Państwa z uprzejmą prośbą o zaangażowanie w prowadzone działania promocyjne. Niech dzieciaki, które przeżywają trudności, wiedzą, że mogą otrzymać pomoc i wsparcie.
W załączniku znajduje się grafika, którą można wykorzystać publikując informacje o RITZ na stronach WWW. Wydrukowaliśmy również plakaty, które są do odebrania w siedzibie Regionalnego Centrum Polityki Społecznej w Łodzi przy ul. Snycerskiej 8 w Łodzi. Nie prowadzimy akcji wysyłkowej. Plakaty będą rozdawane do wyczerpania zapasów (1000 szt.) Serdecznie zapraszamy Państwa do ich odbioru.
W przypadku pytań proszę o kontakt z Panem Damianem Kucharskim pod nr tel. 42 203 48 41 lub mailowo: d.kucharski@rcpslodz.pl
Z poważaniem,
Inspektor Damian Kucharski
Wydział ds. Przeciwdziałania uzależnieniom
Regionalne Centrum Polityki Społecznej
Jednostka Organizacyjna Samorządu Województwa Łódzkiego
ul. Snycerska 8
91-302 Łódź
tel. 42 203 48 41